שושנה ליטן – Shoshana Litten (ינסייה סרלוי Jansje Serlui)

 

שושנה ליטן, או בשמה הקודם ינסייה סרלוי (Jansje Serlui). נולדה ב – 1911 באמסטרדם (Amsterdam).
משנת 1933 הייתה בהכשרות חלוציות בהולנד.
ליטן ניהלה יחד עם בעלה מנפרד את ההכשרה בחאודה (Gouda). הם עסקו גם בהתארגנות חברי ההכשרה לקראת ירידה למחתרת. כינויה במחתרת היה "יוהנה" (Johanna).
שושנה נתפסה בזמן היותה מוסתרת בהולנד וגורשה לגטו טרזין (טרזינשטט – Terezin; Theresienstadt)  בצ'כיה. היא נספתה ב – 24/5/1945 בצ'כיה.
מנפרד ליטן נספה באחד ממחנות מרכז אירופה ב – 28/2/1945.
הילד גדעון הוסתר בביתם של שף ומארי טן ברחה (Chef & Marie Ten Berge) באמרספורט (Amersfoort).

 

ההכשרה בחאודה ופעלה של שושנה ליטן
א

 

בבית עליית-הנוער שבחאוּדה התחנכו נערים ונערות בני 15–17. בראש המוסד מנפרד ושושנה ליטן. כשהחלו רדיפות היהודים נתברר לנו מה רב ערכה של שושנה. יום יום אמרה לנו: "אם יתפסו אתכם הגרמנים, תהיה זאת שעתכם האחרונה." וכך גבר במרוצת הזמן רצוננו שלא להיתפס על-ידם.

שקלנו את כל האפשרויות, כיצד לקדם את פני הרעה. שושנה דאגה מראש וניצלה את כל קשריה להכנת מחבואים עבורנו, כדי שנוכל להימלט בבוא השעה. כן באה בדברים עם קרובינו, וטרחה להשיג כסף מכל מקור אפשרי.

כשהגיעו צווי-השילוח הראשונים, לא פסחה הרעה גם על חאודה. יום אחד הצטוו חמישה מבחורינו להתייצב באחד ממחנות-העבודה. היות ולא כדאי היה להוריד את כל החווה למחרת בגלל חמישה אנשים, נמצא פתרון אחר: ההזמנות הוחזרו בצירוף ההערה, "חולים בדיזנטריה ומאושפזים בבית-החולים". הבחורים שהו בבית החולים חמישה שבועות, עד שחלפה הסכנה.

אין לתאר מה רבו באותם הימים עבודתה והתרגשותה של שושנה. כמעט מדי שבוע הגיעו אלינו פאשיסטים הולנדים, ש"טיפלו" בבעיית-היהודים בחאודה. משמצאו פגם זעיר ביותר בסדרים, אסרו את האחראי לעניין ושלחוהו לוווסטרבורק. הם היו באים ובודקים, אם אין מישהו נמצא בחוץ אחרי השעה 8 בערב, היא שעת-העוצר ליהודים. היה זה מתפקידה של שושנה להיפטר מהם באופן "דיפלומאטי"

מאמציה של שושנה הוכתרו בהצלחה: עד אפריל 1943 לא נפל איש מחברינו בידי הגרמנים. משנצטוו כל היהודים בערי-השדה להתייצב במחנה הריכוז פוכט, פוזרה קבוצת-ההכשרה שבחוה. בבוקר נשאנו את מזוודותינו לתחנת הרכבת, קנינו כרטיסי-נסיעה לפוכט, ירדנו בתחנות שונות ופנינו איש-איש למחבואו. לכושרה הארגוני של שושנה חייבים אנו תודה על כך, שגם בביצוע פעולה זאת לא נאסר איש מביננו, והכל הגיעו אל מקומם בשלום.

עתה התחילה שושנה בפעולתה העיקרית. היא נפרדה מבעלה ומבנה הקטן,  וממקום מושבה ניהלה את כל הפעולה: הספקת כרטיסי-מזון וכסף, ומציאת מקלטים חדשים לחברים שנאלצו להחליף את מקומם.

מהלומה כבדה ניחתה עליה כשנאסר  בעלה ונשלח לווסטרבורק, אך היא המשיכה בעבודתה ולא נתנה ליאוש לגבור עליה. רק הודות לה זכינו, ארבעה מבני חאודה, להגיע לספרד.

אחרי שטיפלה במשך חדשים רבים בנערים ובנערות מבני חאודה, נפלה גם שושנה בידי הגיסטאפו ושולחה  לווסטרבורק. שם פגשה את בעלה; לאחר מכן שולחו שניהם לטרזיינשטאט.

 

"החלוץ ההולאנדי במאבק"

מתוך "המחתרת החלוצית בהולנד הכבושה" עמודים 65-66

 

 


 

 

ב

עם שושנה ליטן נפגשתי שנה לאחר ירידתי למחתרת, באפריל 1944.

מקיימת הייתה קשרים עם חוגים קאתוליי, ומרבה לנסוע ולבקר אצל בני-חסותה, ילדי בית עליית-הנוער בחאודה, שהובאו על-ידיה למחבואים, ואשר להם הקדישה את עיקר מאמציה. חוג-פעולתה הלך ונתרחב. היא קיימה קשרים עם "החלוץ"; בין השאר, סידרה את אנקה היימנס במוסד קאתולי.

אותה תקופה היתה מלאה מרץ, ורוחה טובה עליה.

זמן קצר לאחר מכן נאסרה ברכבת באוטרכט, הגיעה לווסטרבורק ושולחה לטרזיינשטאט. על פי דברי ידידה, שהייתה עמה בימיה האחרונים, נפטרו בשעת "מצעד הרעב" ליד דרזדן.

 

לילו שפיגל-כהן

"המחתרת החלוצית בהולנד הכבושה" עמוד 66

 


 

שושנה ליטן (ינסייה סרלוי Jansje Serlui). נולדה ב – 1911 באמסטרדם . נספתה, כנראה בצ'כיה ב-24/5/1945 

 


 

קישורים לפעילותה של שושנה ליטן במחתרת "קבוצת ווסטרוויל"

האוסף כולל:
– מכתבים בהולנדית, מהשנים 1933 – 1944, משושנה ליטןלחבריה להכשרה החלוצית בהולנד.
וכן:
– זיכרונות של אישה הולנדית שהסתירה בביתה את גדעון (Gideon), בנה של שושנה ליטן. שם האישה לא צוין.
– סיפור בחתימת ינסיה סרלואי (Jansje Serlui), שפורסם ב – 25/4/1932 בעיתון ההולנדי "נ.ר.ס. אלחמיין הנדלסבלאט"
(N.R.C. Algemeen Handelsblad).

שושנה ליטן עם בנה הקטן גדעון

אנדרטת הזכרון ביער ווסטרוויל שברמת מנשה, לזכר פעילי מחתרת קבוצת ווסטרוויל שנספו בשואה ובהם שושנה ליטן. בתמונה צאצאיה: בנה גדעון, בנו, כלתו ושלושת ילדיהם.